2024-25 UEFA Uluslar C Ligi
Turnuva detayları | |
---|---|
Tarih | Lig aşaması: 5 Eylül- 19 Kasım 2024 Play-off: 26-31 Mart 2026 |
Takım | 16 |
Şampiyon | |
← 2022-23 2026-27 → |
2024-25 UEFA Uluslar C Ligi, 2024-25 UEFA Uluslar Ligi'nin üçüncü seviye liginin dördüncü sezonudur.
Format
C Ligi, 2022-23 UEFA Uluslar C Liginde kalan 10 takım, 2022-23 UEFA Uluslar B Liginden düşen 4 takım ve 2022-23 UEFA Uluslar D Liginden yükselen 2 takım olmak üzere toplam 16 takımdan oluşmuştur. Takımların her biri dörderli 4 grupta çift devreli lig usulüne göre 6 maç yapar. Grup birincisi 4 takım B Ligine yükselir. Grup dördüncülerinden genel lig sıralamasına göre en kötü 2 takım doğrudan D Ligine düşer. En iyi 2 dördüncü ise 2024-25 UEFA Uluslar D Ligi grup ikincileri ile play-off oynar.[1]
Takımlar
Takımlar, 2022-23 UEFA Uluslar Ligi genel sıralamasına göre dörderli 4 torbaya ayrılacaktır.
|
|
|
|
Gruplar
1. Grup
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme veya küme düşme | İSV | AZE | SVK | EST | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | İsveç | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | B Ligine | — | 19 Kas | 16 Kas | 8 Eyl | |
2 | Azerbaycan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Play-off ile B Ligine yükselebilir | 5 Eyl | — | 14 Eki | 16 Kas | |
3 | Slovakya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 Eki | 8 Eyl | — | 19 Kas | ||
4 | Estonya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Doğrudan veya play-off ile D Ligine düşebilir | 14 Eki | 11 Eki | 5 Eyl | — |
2. Grup
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme veya küme düşme | ROM | KOS | KIB | LİT | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Romanya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | B Ligine | — | 15 Kas | 18 Kas | 9 Eyl | |
2 | Kosova | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Play-off ile B Ligine yükselebilir | 6 Eyl | — | 15 Eki | 18 Kas | |
3 | Kıbrıs Cumhuriyeti | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 Eki | 9 Eyl | — | 15 Kas | ||
4 | Litvanya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Doğrudan veya play-off ile D Ligine düşebilir | 15 Eki | 12 Eki | 6 Eyl | — |
3. Grup
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme veya küme düşme | LÜK | BUL | KİR | BEL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lüksemburg | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | B Ligine | — | 15 Kas | 18 Kas | 8 Eyl | |
2 | Bulgaristan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Play-off ile B Ligine yükselebilir | 12 Eki | — | 8 Eyl | 18 Kas | |
3 | Kuzey İrlanda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 Eyl | 15 Eki | — | 15 Kas | ||
4 | Belarus | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Doğrudan veya play-off ile D Ligine düşebilir | 15 Eki | 5 Eyl | 12 Eki | — |
4. Grup
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme veya küme düşme | ERM | FAR | KMA | LET | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ermenistan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | B Ligine | — | 14 Kas | 13 Eki | 7 Eyl | |
2 | Faroe Adaları | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Play-off ile B Ligine yükselebilir | 10 Eki | — | 7 Eyl | 13 Eki | |
3 | Kuzey Makedonya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 Eyl | 17 Kas | — | 14 Kas | ||
4 | Letonya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Doğrudan veya play-off ile D Ligine düşebilir | 17 Kas | 10 Eyl | 10 Eki | — |
Kuzey Makedonya v Faroe Adaları
17 Kasım 2024 (2024-11-17) 15.00 |
Kuzey Makedonya | v | Faroe Adaları |
---|---|---|
Rapor |
Dördüncüler sıralaması
Sıra | Grp | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme veya küme düşme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
45 | C1 | Estonya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Play-off |
46 | C2 | Litvanya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
47 | C3 | Belarus | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | D Ligi |
48 | C4 | Letonya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Lig sıralaması
C liginin 16 takımı lig sıralaması kriterlerine göre 33. ile 48. sıralar arasına aşağıdaki şekilde sıralanacaktır.
- Grup birincileri grup aşaması sonuçlarına göre 33-36 arası
- Grup ikincileri grup aşaması sonuçlarına göre 37-40 arası
- Grup üçüncüleri grup aşaması sonuçlarına göre 41-44 arası
- Grup dördüncüleri grup aşaması sonuçlarına göre 45-48 arası
Poz. | Grp | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
33 | C1 | İsveç | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
34 | C2 | Romanya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
35 | C3 | Lüksemburg | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
36 | C4 | Ermenistan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
37 | C1 | Azerbaycan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
38 | C2 | Kosova | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
39 | C3 | Bulgaristan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
40 | C4 | Faroe Adaları | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
41 | C1 | Slovakya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
42 | C2 | Kıbrıs Cumhuriyeti | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
43 | C3 | Kuzey İrlanda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
44 | C4 | Kuzey Makedonya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
45 | C1 | Estonya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
46 | C2 | Litvanya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
47 | C3 | Belarus | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
48 | C4 | Letonya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kaynakça
- ^ "Regulations of the UEFA Nations League, 2024/25" (PDF). UEFA.com. 26 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2024.