Lista över olympiska medaljörer i judo
Det här är en komplett lista över alla medaljörer i judo vid olympiska spelen från 1964 till 2020.
Medaljörer
Damer
Extra lättvikt
- 48 kg
Spel | Guld | Silver | Brons |
Barcelona 1992 Detaljer... | Cécile Nowak (FRA) | Ryoko Tamura (JPN) | Amarilis Savón (CUB) |
Hülya Şenyurt (TUR) | |||
Atlanta 1996 Detaljer... | Kye Sun-Hui (PRK) | Ryoko Tamura (JPN) | Amarilis Savón (CUB) |
Yolanda Soler (ESP) | |||
Sydney 2000 Detaljer... | Ryoko Tamura (JPN) | Ljubov Bruletova (RUS) | Anna-Maria Gradante (GER) |
Ann Simons (BEL) | |||
Aten 2004 Detaljer... | Ryoko Tani (JPN) | Frédérique Jossinet (FRA) | Julia Matijass (GER) |
Gao Feng (CHN) | |||
Peking 2008 Detaljer... | Alina Alexandra Dumitru (ROU) | Yanet Bermoy (CUB) | Paula Pareto (ARG) |
Ryoko Tani (JPN) | |||
London 2012 Detaljer... | Sarah Menezes (BRA) | Alina Alexandra Dumitru (ROU) | Éva Csernoviczki (HUN) |
Charline van Snick (BEL) | |||
Rio de Janeiro 2016[1] Detaljer... | Paula Pareto (ARG) | Jeong Bo-kyeong (KOR) | Ami Kondo (JPN) |
Galbadrachyn Otgontsetseg (KAZ) | |||
Tokyo 2020 Detaljer... | Distria Krasniqi (KOS) | Funa Tonaki (JPN) | Darja Bilodid (UKR) |
Urantsetseg Munkhbat (MGL) |
Halv lättvikt
- 52 kg
Lättvikt
- 56 kg (1992–1996)
- 57 kg (2000– )
Spel | Guld | Silver | Brons |
Barcelona 1992 Detaljer... | Miriam Blasco (ESP) | Nicola Fairbrother (GBR) | Driulis González (CUB) |
Chiyori Tateno (JPN) | |||
Atlanta 1996 Detaljer... | Driulis González (CUB) | Jung Sun-Yong (KOR) | Isabel Fernández (ESP) |
Marisbel Lomba (BEL) | |||
Sydney 2000 Detaljer... | Isabel Fernández (ESP) | Driulis González (CUB) | Kie Kusakabe (JPN) |
Maria Pekli (AUS) | |||
Aten 2004 Detaljer... | Yvonne Bönisch (GER) | Kye Sun-hui (PRK) | Deborah Gravenstijn (NED) |
Yurisleidy Lupetey (CUB) | |||
Peking 2008 Detaljer... | Giulia Quintavalle (ITA) | Deborah Gravenstijn (NED) | Ketleyn Quadros (BRA) |
Xu Yan (CHN) | |||
London 2012 Detaljer... | Kaori Matsumoto (JPN) | Corina Căprioriu (ROM) | Marti Malloy (USA) |
Automne Pavia (FRA) | |||
Rio de Janeiro 2016[1] Detaljer... | Rafaela Silva (BRA) | Dorjsürengiin Sumiyaa (MGL) | Telma Monteiro (POR) |
Kaori Matsumoto (JPN) | |||
Tokyo 2020 Detaljer... | Nora Gjakova (KOS) | Sarah-Léonie Cysique (FRA) | Tsukasa Yoshida (JPN) |
Jessica Klimkait (CAN) |
Halv mellanvikt
- 61 kg (1992–1996)
- 63 kg (2000– )
Spel | Guld | Silver | Brons |
Barcelona 1992 Detaljer... | Cathérine Fleury (FRA) | Yael Arad (ISR) | Jelena Petrova (EUN) |
Zhang Di (CHN) | |||
Atlanta 1996 Detaljer... | Yuko Emoto (JPN) | Gella Vandecaveye (BEL) | Jenny Gal (NED) |
Jung Sung-Sook (KOR) | |||
Sydney 2000 Detaljer... | Séverine Vandenhende (FRA) | Li Shufang (CHN) | Jung Sung-Sook (KOR) |
Gella Vandecaveye (BEL) | |||
Aten 2004 Detaljer... | Ayumi Tanimoto (JPN) | Claudia Heill (AUT) | Urška Žolnir (SLO) |
Driulis González (CUB) | |||
Peking 2008 Detaljer... | Ayumi Tanimoto (JPN) | Lucie Décosse (FRA) | Elisabeth Willeboordse (NED) |
Won Ok-Im (PRK) | |||
London 2012 Detaljer... | Urška Žolnir (SLO) | Xu Lili (CHN) | Yoshie Ueno (JPN) |
Gévrise Émane (FRA) | |||
Rio de Janeiro 2016[1] Detaljer... | Tina Trstenjak (SLO) | Clarisse Agbegnenou (FRA) | Yarden Gerbi (ISR) |
Anicka van Emden (NED) | |||
Tokyo 2020 Detaljer... | Clarisse Agbegnenou (FRA) | Tina Trstenjak (SLO) | Maria Centracchio (ITA) |
Catherine Beauchemin-Pinard (CAN) |
Mellanvikt
- 66 kg (1992–1996)
- 70 kg (2000– )
Spel | Guld | Silver | Brons |
Barcelona 1992 Detaljer... | Odalis Revé (CUB) | Emanuela Pierantozzi (ITA) | Kate Howey (GBR) |
Heidi Rakels (BEL) | |||
Atlanta 1996 Detaljer... | Cho Min-Sun (KOR) | Aneta Szczepańska (POL) | Wang Xianbo (CHN) |
Claudia Zwiers (NED) | |||
Sydney 2000 Detaljer... | Sibelis Veranes (CUB) | Kate Howey (GBR) | Cho Min-Sun (KOR) |
Ylenia Scapin (ITA) | |||
Aten 2004 Detaljer... | Masae Ueno (JPN) | Edith Bosch (NED) | Qin Dongya (CHN) |
Annett Böhm (GER) | |||
Peking 2008 Detaljer... | Masae Ueno (JPN) | Anaysi Hernández (CUB) | Ronda Rousey (USA) |
Edith Bosch (NED) | |||
London 2012 Detaljer... | Lucie Décosse (FRA) | Kerstin Thiele (GER) | Yuri Alvear (COL) |
Edith Bosch (NED) | |||
Rio de Janeiro 2016[1] Detaljer... | Haruka Tachimoto (JPN) | Yuri Alvear (COL) | Sally Conway (GBR) |
Laura Vargas Koch (GER) | |||
Tokyo 2020 Detaljer... | Chizuru Arai (JPN) | Michaela Polleres (AUT) | Madina Tajmazov (ROC) |
Sanne van Dijke (NED) |
Halv tungvikt
- 72 kg (1992–1996)
- 78 kg (2000– )
Spel | Guld | Silver | Brons |
Barcelona 1992 Detaljer... | Kim Mi-Jung (KOR) | Yoko Tanabe (JPN) | Irene de Kok (NED) |
Laetitia Meignan (FRA) | |||
Atlanta 1996 Detaljer... | Ulla Werbrouck (BEL) | Yoko Tanabe (JPN) | Diadenis Luna (CUB) |
Ylenia Scapin (ITA) | |||
Sydney 2000 Detaljer... | Tang Lin (CHN) | Céline Lebrun (FRA) | Emanuela Pierantozzi (ITA) |
Simona Richter (ROU) | |||
Aten 2004 Detaljer... | Noriko Anno (JPN) | Liu Xia (CHN) | Lucia Morico (ITA) |
Yurisel Laborde (CUB) | |||
Peking 2008 Detaljer... | Yang Xiuli (CHN) | Yalennis Castillo (CUB) | Jeong Gyeong-Mi (KOR) |
Stéphanie Possamaï (FRA) | |||
London 2012 Detaljer... | Kayla Harrison (USA) | Gemma Gibbons (GBR) | Audrey Tcheuméo (FRA) |
Mayra Aguiar (BRA) | |||
Rio de Janeiro 2016[1] Detaljer... | Kayla Harrison (USA) | Audrey Tcheuméo (FRA) | Anamari Velenšek (SLO) |
Mayra Aguiar (BRA) | |||
Tokyo 2020 Detaljer... | Shori Hamada (JPN) | Madeleine Malonga (FRA) | Anna-Maria Wagner (GER) |
Mayra Aguiar (BRA) |
Tungvikt
- över 72 kg (1992–1996)
- över 78 kg (2000– )
Spel | Guld | Silver | Brons |
Barcelona 1992 Detaljer... | Zhuang Xiaoyan (CHN) | Estela Rodríguez (CUB) | Nathalie Lupino (FRA) |
Yoko Sakaue (JPN) | |||
Atlanta 1996 Detaljer... | Sun Fuming (CHN) | Estela Rodríguez (CUB) | Christine Cicot (FRA) |
Johanna Hagn (GER) | |||
Sydney 2000 Detaljer... | Yuan Hua (CHN) | Daima Beltrán (CUB) | Kim Seon-Young (KOR) |
Mayumi Yamashita (JPN) | |||
Aten 2004 Detaljer... | Maki Tsukada (JPN) | Daima Beltrán (CUB) | Tea Donguzasjvili (RUS) |
Sun Fuming (CHN) | |||
Peking 2008 Detaljer... | Tong Wen (CHN) | Maki Tsukada (JPN) | Lucija Polavder (SLO) |
Idalys Ortíz (CUB) | |||
London 2012 Detaljer... | Idalys Ortíz (CUB) | Mika Sugimoto (JPN) | Karina Bryant (GBR) |
Tong Wen (CHN) | |||
Rio de Janeiro 2016[1] Detaljer... | Émilie Andéol (FRA) | Idalys Ortíz (CUB) | Kanae Yamabe (JPN) |
Yu Song (CHN) | |||
Tokyo 2020 Detaljer... | Akira Sone (JPN) | Idalys Ortíz (CUB) | Iryna Kindzerska (AZE) |
Romane Dicko (FRA) |
Herrar
Extra lättvikt
- 60 kg
Halv lättvikt
- 65 kg (1980–1996)
- 66 kg (2000– )
Lättvikt
- 68 kg (1964)
- 63 kg (1972–1976)
- 71 kg (1980–1996)
- 73 kg (2000– )
Halv mellanvikt
- 70 kg (1972–1976)
- 78 kg (1980–1996)
- 81 kg (2000– )
Mellanvikt
- 80 kg (1964–1976)
- 86 kg (1980–1996)
- 90 kg (2000– )
Halv tungvikt
- 93 kg (1972–1976)
- 95 kg (1980–1996)
- 100 kg (2000– )
Tungvikt
- över 80 kg (1964)
- över 93 kg (1972–1976)
- över 95 kg (1980–1996)
- över 100 kg (2000– )
Öppen klass
Spel | Guld | Silver | Brons |
Tokyo 1964 Detaljer... | Anton Geesink (NED) | Akio Kaminaga (JPN) | Theodore Boronovskis (AUS) |
Klaus Glahn (EUA) | |||
Mexico City 1968 | ingick inte i det olympiska programmet | ||
München 1972 Detaljer... | Wim Ruska (NED) | Vitalij Kuznetsov (URS) | Jean-Claude Brondani (FRA) |
Angelo Parisi (GBR) | |||
Montréal 1976 Detaljer... | Haruki Uemura (JPN) | Keith Remfry (GBR) | Cho Jea-Ki (KOR) |
Sjota Tjotjisjvili (URS) | |||
Moskva 1980 Detaljer... | Dietmar Lorenz (GDR) | Angelo Parisi (FRA) | András Ozsvár (HUN) |
Arthur Mapp (GBR) | |||
Los Angeles 1984 Detaljer... | Yasuhiro Yamashita (JPN) | Mohamed Ali Rashwan (EGY) | Arthur Schnabel (FRG) |
Mihai Cioc (ROU) |
Mixlag
Spel | Guld | Silver | Brons |
Tokyo 2020 Detaljer... | Frankrike Clarisse Agbegnenou Amandine Buchard Guillaume Chaine Axel Clerget Sarah-Léonie Cysique Romane Dicko Alexandre Iddir Kilian Le Blouch Madeleine Malonga Margaux Pinot Teddy Riner | Japan Hifumi Abe Uta Abe Chizuru Arai Shori Hamada Hisayoshi Harasawa Shoichiro Mukai Takanori Nagase Shohei Ono Akira Sone Miku Tashiro Aaron Wolf Tsukasa Yoshida | Tyskland Johannes Frey Karl-Richard Frey Jasmin Grabowski Katharina Menz Dominic Ressel Giovanna Scoccimarro Sebastian Seidl Theresa Stoll Martyna Trajdos Eduard Trippel Anna-Maria Wagner Igor Wandtke |
Israel Tohar Butbul Raz Hershko Li Kochman Inbar Lanir Sagi Muki Timna Nelson-Levy Peter Paltchik Shira Rishony Or Sasson Gili Sharir Baruch Shmailov |
Referenser
Generella
- International Olympic Committee resultat databas
Specifika
- ^ [a b c d e f g h i j k l m n] Medallists by Weight Category. Arkiverad 20 december 2016 hämtat från the Wayback Machine. rio2016.com. Läst 12 december 2016.
|
|