Australien deltog i de olympiska sommarspelen 1984 med en trupp bestående av 242 deltagare, och totalt tog landet 24 medaljer.
Basket
- Herrar
- Gruppspel
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
1 | Jugoslavien | 5 | 5 | 0 | 0 | 457 | 366 | +91 | 10 |
2 | Italien | 5 | 4 | 0 | 1 | 437 | 363 | +74 | 9 |
3 | Australien | 5 | 3 | 0 | 2 | 383 | 403 | −20 | 8 |
4 | Västtyskland | 5 | 2 | 0 | 3 | 384 | 376 | +8 | 7 |
5 | Brasilien | 5 | 1 | 0 | 4 | 401 | 423 | −22 | 6 |
6 | Egypten | 5 | 0 | 0 | 5 | 349 | 480 | −131 | 5 |
- Slutspel
- Damer
| Competed for the gold medal |
| Kvalificerad till kvartsfinal |
Lag | V | F | PF | PA | PD | Poäng | Tie |
USA | 5 | 0 | 431 | 265 | +166 | 10 | |
Sydkorea | 4 | 1 | 292 | 302 | −10 | 9 | |
Kanada | 2 | 3 | 313 | 335 | −22 | 7 | 1W–0L |
Kina | 2 | 3 | 318 | 348 | −30 | 7 | 0W–1L |
Australien | 1 | 4 | 267 | 317 | −50 | 6 | 1W–0L |
Jugoslavien | 1 | 4 | 293 | 347 | −54 | 6 | 0W–1L |
Boxning
Flugvikt
- Jeff Fenech
- Första omgången — Besegrade René Centellas (BOL), RSC-3
- Andra omgången — Besegrade David Mwaba (TNZ), 5:0
- Kvartsfinal — Förlorade mot Redzep Redzepovski (YUG), 1:4
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella
- Terene Donovan — 2442 poäng (→ 19:e plats)
Herrarnas individuella
Cykling
Herrarnas linjelopp
- Jeff Leslie – +22:20 (→ 50:e plate)
- Michael Lynch – +27:05 (→ 55:e plats)
- Gary Trowell – fullföljde inte (→ ingen placering)
- Elliot Watters – fullföljde inte (→ ingen placering)
Friidrott
Herrarnas 100 meter
- Peter Van Miltenburg
- Kval — 10,55
- Kvartsfinal — 10,52 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 200 meter
- Peter Van Miltenburg
- Kval — 21,06
- Kvartsfinal — 21,09 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 400 meter
- Darren Clark
- Heat — 45,68
- Kvartsfinal — 44,77
- Semifinal — 45,26
- Final — 44,75 (→ 4:e plats)
- Bruce Frayne
- Heat — 46,08
- Kvartsfinal — 45,35
- Semifinal — 45,21 (→ gick inte vidare)
- Gary Minihan
- Heat — 46,93 (→ gick inte vidare)
Herrarnas maraton
Herrarnas längdhopp
Herrarnas höjdhopp
- John Atkinson
- Kval — 2,21m (→ gick inte vidare)
Herrarnas tiokamp
Herrarnas 20 kilometer gång
- David Smith
- Final — 1:26:48 (→ 10:e plats)
- Simon Baker
- Final — 1:27:43 (→ 14:e plats)
- Willi Sawall
- Final — 1:28:24 (→ 16:e plats)
Herrarnas 50 kilometer gång
- Michael Harvey
- Final — 4:09:18 (→ 11:e plats)
- Andrew Jachno
- Final — DNF (→ ingen placering)
- Willi Sawall
- Final — DNF (→ ingen placering)
Damernas 3 000 meter
Damernas maraton
Damernas 400 meter häck
Damernas längdhopp
- Robyn Lorraway
- Kval — 6,61 m
- Final — 6,67 m (→ 6:e plats)
Damernas höjdhopp
- Vanessa Browne
- Kval — 1,90m
- Final — 1,94m (→ 6:e plats)
- Christine Stanton
- Kval — 1,90m
- Final — 1,85m (→ 11:e plats)
Damernas diskuskastning
Damernas spjutkastning
- Petra Rivers
- Kval — 59,12m
- Final — 56,20m (→ 12:e plats)
Damernas kulstötning
Damernas sjukamp
Fäktning
Herrarnas florett
Damernas florett
- Helen Smith
- Andrea Chaplin
Gymnastik
Judo
Kanotsport
Konstsim
Landhockey
- Herrar
- Gruppspel
Lag | Poäng | Spelade | W | D | L | GF | GA | GD |
Australien | 10 | 5 | 5 | 0 | 0 | 17 | 4 | +13 |
Västtyskland | 7 | 5 | 3 | 1 | 1 | 12 | 4 | +8 |
Indien | 7 | 5 | 3 | 1 | 1 | 14 | 9 | +5 |
Spanien | 4 | 5 | 2 | 3 | 0 | 11 | 12 | −1 |
Malaysia | 2 | 5 | 1 | 4 | 0 | 6 | 17 | −11 |
USA | 0 | 5 | 0 | 5 | 0 | 4 | 18 | −14 |
- Kvalificerade till semifinal
- Slutspel
- Damer
Modern femkamp
Herrarnas individuella tävling
- Alex Watson
- Matthew Spies
- Daniel Esposito
Herrarnas lagtävling
- Alex Watson
- Matthew Spies
- Daniel Esposito
Ridsport
Rodd
Segling
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Steve Foley
- Kval — 543,87
- Final — 561,93 (→ 8:e plats)
Referenser