NM i friidrett 1984
NM i friidrett 1984 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Vertsby | Øvre Årdal | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Jotun stadion | ||
Dato | 24.–26. august |
Norgesmesterskapet i friidrett 1984 bestod av en rekke arrangementer som i løpet av kalenderåret 1984 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Jotun stadion i Øvre Årdal i perioden 24. til 26. august. Arrangør var IL Jotun.[1]
Kongepokalvinnere var Knut Hjeltnes og Trine Solberg.[2]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1984 – Rosendal 11. mars
- 25 km landeveisløp – Stavanger 1. april
- Maraton – Oslo 1. september
- NM i mangekamp 1984 – Nadderud 7.–8. juli
- Stafetter – Voss 9.–10. juni
- Terrengløp – Hønefoss 29. april (2/3/6/10 km) og Høvik 13. oktober (10/20 km)
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Evjen | IL i BUL | 11.82 |
02 | Sølvi Olsen | Lia | 12.05 |
03 | Mette Husbyn | Oslo IL | 12.13 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Evjen | IL i BUL | 23.65 |
02 | May Karin Mannes | Åkra | 24.68 |
03 | Astrid Brun | IL i BUL | 24.72 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Evjen | IL i BUL | 54.94 |
02 | Astrid Brun | IL i BUL | 55.01 |
03 | Else Karin Systad | Eidsvåg IL | 55.28 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Marit Eriksen | IL i BUL | 2:07.05 |
02 | Sissel Vien | Raufoss IL | 2:07.53 |
03 | Else Karin Systad | Eidsvåg IL | 2:07.69 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Jorunn Flaten | Gausdal | 4:18.94 |
02 | Marion Josefsen | Haugesund IL | 4:19.50 |
03 | Gunvor Hilde | Elnesvågen IL | 4:19.60 |
3000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Kristiansen | IL Skjalg | 9:01.90 |
02 | Marion Josefsen | Haugesund IL | 9:19.10 |
03 | Marianne Østbye | Hadeland | 9:30.95 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Kleppe | Ranheim IL | 16:37.51 |
02 | Grete Kirkeberg | Høybråten & Stovner | 16:41.07 |
03 | Ingvild Lein | Frosta IL | 16:41.86 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Oddrun Hovsengen | Lillehammer IF | 2:46:47 |
02 | Anne Gro Hansen | Larvik Turn | 2:48:02 |
2 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Kristiansen | IL Skjalg | 6:38 |
02 | Marianne Østbye | Hadeland | 6:55 |
03 | Anne Jorun Flaten | Gausdal | 7:02 |
6 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Kristiansen | IL Skjalg | 19:32 |
02 | Grete Waitz | SK Vidar | 19:48 |
03 | Ingvild Lein | Frosta IL | 21:50 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gunn Finne | Kolvereid | 35:44 |
02 | Anne Jahren | IL Tyrving | 35:45 |
03 | Bente Moe | Vika IF | 35:46 |
100 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Heidi Benserud | Fana IL | 14.00 |
02 | Barbro Syvertsen | IK Tjalve | 14.29 |
03 | Berit Marstein | IL Tyrving | 14.35 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Berit Marstein | IL Tyrving | 59.71 |
02 | Sissel Andersen | IK Tjalve | 61.04 |
03 | Anne Hemstad | Fredrikstad IF | 61.26 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kari Volden Hege Rasmussen Nina Øhren Christina Braathen | IF Sturla | 47.48 |
02 | Ruth Paulson Heidi Benserud Torill Bjørgan Siri Bjelland | Fana IL | 48.79 |
03 | Karin Birkedal Marit Hosøy Kari Øien Sølvi Olsen | Lia IL | 49.21 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Mari Stenbro Hilde Lombnæs Marit Eriksen Mona Evjen | IL i BUL | 3:48.42 |
02 | Mona Karin Riisnes Ingrid Dalland Margit Kristiansen Else Karin Systad | Eidsvåg IL | 3:51.51 |
03 | Sissel Andersen Gunn Hulleberg Barbro Syvertsen Heidi Maltun | IK Tjalve | 3:51.96 |
4 x 800 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mari Warlo Hege Jørgensen Hilde Kristin Foss Heidi Kjeldsen | IF Eiker-Kvikk | 8:43.81 |
02 | Berit Håvelsrud Mariann Steine Mette Sørlien Sissel Vien | Raufoss IL | 8:53.48 |
03 | Margit Kristiansen Kari Lise Ingebrigtsen Eva Fjærestad Else Karin Systad | Eidsvåg IL | 8:54.50 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Elin Myhrvold Marit Eriksen Mona Evjen Astrid Brun | IL i BUL | 2:10.40 |
02 | Turid Andreassen Anne-Karin Skutle Mona Karin Riisnes Else Karin Systad | Eidsvåg IL | 2:12.16 |
03 | Hanne Dotseth Karin Solbakken Mette Karin Ninive Sissel Vien | Raufoss IL | 2:12.60 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Grete Bjørdalsbakke | Ørsta | 1.81 |
02 | Marianne Vikne | Tønsberg FIK | 1.81 |
03 | Ellen Aasum | Ski | 1.78 |
03 | Brigitte Kristoffersen | Kragerø | 1.78 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kristin Gussgard Gran | Fossum IF | 6.20 |
02 | Heidi Benserud | Fana IL | 6.09 |
03 | Mette Karin Ninive | Raufoss IL | 5.98 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Trine Solberg | Ski | 61.60 |
02 | Hilde Bratvold | Hamar IL | 59.48 |
03 | Guri Bratvold | Hamar IL | 51.30 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Mette Bergmann | Fredrikstad IF | 53.10 |
02 | Jorunn Tangen | IL Sturla | 45.32 |
03 | Kari-Wenche Hagby | IK Tjalve | 45.02 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Stine Lerdahl | Minerva | 15.36 |
02 | Mona Holtvedt | IK Tjalve | 14.72 |
03 | Grete Gjermshus | Grue | 14.48 |
Sjukamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Heidi Benserud | Fana IL | 5584 |
02 | Anne Brit Skjæveland | Sandnes | 5097 |
03 | Marit Aaby | Sigdal | 4661 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tore Bergan | Oslo IL | 10.83 |
02 | Kåre Magne Åmot | Byåsen IL | 10.88 |
02 | Odd Erik Kristiansen | Oslo IL | 10.88 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Einar Sagli | IK Tjalve | 21.40 |
02 | Tore Bergan | Oslo IL | 21.65 |
03 | Trond Langeland | Fana IL | 21.83 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sindre Ryan | Minerva | 47.88 |
02 | Geirmund Holsen | Laksevåg TIL | 47.98 |
03 | Trond Langeland | Fana IL | 48.85 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Espen Borge | IF Hellas | 1:48.48 |
02 | Lars Stene | Heimdal IF | 1:49.40 |
03 | Morten Warland | IL Skjalg | 1:49.63 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Torstein Brox | IL i BUL | 3:43.34 |
02 | Espen Borge | IF Hellas | 3:43.88 |
03 | Lars Ove Strømø | Stord | 3:44.17 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Peder Arne Sylte | Strindheim IL | 14:02.46 |
02 | Lars Frode Leknes | IL Gular | 14:03.36 |
03 | Yngvar Christiansen | Oppsal | 14:05.48 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Are Nakkim | Moss IL | 29:44.18 |
02 | Peder Arne Sylte | Strindheim IL | 29:45.14 |
03 | Oddmund Roalkvam | Stord | 29:45.80 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan Fjærestad | Fana IL | 1:18:16 |
02 | Eirik Berge | IK Tjalve | 1:18:19 |
03 | Helge Knutsen | IL Skjalg | 1:19:41 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan-Erik Viholmen | IL Sturla | 2:16:18 |
02 | Eirik Berge | IK Tjalve | 2:16:45 |
03 | Atle Joakimsen | IL i BUL Tromsø | 2:17:02 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Roger Gjøvaag | IL i BUL | 9:15 |
02 | Frode Stensås | Heimdal IF | 9:17 |
03 | Rune Løchting | Minerva | 9:17 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Stig Roar Husby | IL i BUL | 30:46 |
02 | Jan Fjærestad | Fana IL | 30:54 |
03 | Øyvind Dahl | IL i BUL | 30:55 |
20 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Oddvar Brå | IL Leik | 1:04:14 |
02 | Asle Olsen | Sunndal | 1:04:31 |
03 | Jan-Erik Viholmen | IF Sturla | 1:04:47 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Robert Ekpete | Frol | 14.15 |
02 | Petter Hesselberg | Byåsen IL | 14.32 |
03 | Einar Hernes | Bodø FIK | 14.44 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Petter Hesselberg | Byåsen IL | 51.87 |
02 | Thor Gjesdal | Gneist | 52.44 |
03 | Per O. Nicolaisen | Borre | 53.25 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Steinar Gressløs | IL i BUL | 8:45.48 |
02 | Frode Stensås | Heimdal IF | 8:46.16 |
03 | Are Nakkim | Moss IL | 8:46.79 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bård Reppen Odd Erik Kristiansen Roy Engebretsen Geir Knaplund | Oslo IL | 42.03 |
02 | Eirik Skanke Kåre Magne Åmot Petter Hesselberg Roar Berg | Byåsen IL | 42.59 |
03 | Frank R. Johannessen Morten Pettersen Sigurd Løvseth Bo Breigan | Fredrikstad IF | 42.83 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Børre Myrvold Ove Valla Svein Erik Storlien Tomm Wisløff | IK Tjalve | 3:13.64 |
02 | Bjørn Jensen Pål Borgersen Martin Glomsrød Bo Breigan | Fredrikstad IF | 3:14.27 |
03 | Øyvind Søgaard Dag Rudiløkken Hans Bjørnar Doseth Sindre Ryan | Minerva | 3:14.28 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Torstein Brox Sverre Dombu Roger Gjøvåg Stig Roar Husby | IL i BUL | 15:19.19 |
02 | Kyrre Kvelstad Igor Kristensen Rune Løchting Per Erling Kristoffersen | Minerva | 15:31.22 |
03 | Dag Solvoll Ove Valla Asmund Taarud Eirik Hansen | IK Tjalve | 15:33.44 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Inge Bjørn Hansen Tomm Wisløff Svein Erik Storlien Børre Myrvold | IK Tjalve | 1:54.92 |
02 | Einar Hesselberg Roar Berg Eirik Skanke Petter Hesselberg | Byåsen IL | 1:57.33 |
03 | Terje Tangen Egil Steinar Slind John Tangen Sigve Haugdal | Steinkjer IFK | 1:58.05 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Terje Totland | Eikanger | 2.19 |
02 | Roar Haugland | IL Gular | 2.13 |
03 | Lars Myhre | Veldre | 2.13 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Tomm Wisløff | IK Tjalve | 7.71 |
02 | Kristen Fløgstad | Søgne | 7.49 |
03 | Birger S. Nielsen | IK Våg | 7.35 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Bertil Reppen | IK Tjalve | 4.80 |
02 | Ivar Moen | Kongsvinger | 4.70 |
03 | Trond Skramstad | Kongsberg | 4.60 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Birger S. Nielsen | IK Våg | 15.92 |
02 | Torstein Dahle | IL i BUL | 15.87 |
03 | Kristen Fløgstad | Søgne | 15.34 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Per Erling Olsen | SK Vidar | 84.76 |
02 | Øystein Slettevold | SK Vidar | 78.76 |
03 | Reidar Lorentzen | IK Tjalve | 78.08 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Knut Hjeltnes | IL Gular | 64.44 |
02 | Svein Inge Valvik | Kamp-Vestheim | 56.80 |
03 | Georg Andersen | IK Tjalve | 55.48 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Knut Hjeltnes | IL Gular | 18.32 |
02 | Lars Arvid Nilsen | Urædd | 17.71 |
03 | Georg Andersen | IK Tjalve | 17.25 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Tore Johnsen | Minerva | 64.56 |
02 | Kåre Sagedal | Froland | 64.04 |
03 | Richard Olsen | Tønsberg FIK | 62.58 |
Tikamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Robert Ekpete | Frol | 7519 |
02 | Bjørn Moss | IK Tjalve | 7084 |
03 | Tom R. Graarud | Rakkestad | 6709 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.
- Jan Hedenstad (red.) Sportsboken 1984/85, s. 259-62. Hjemmets bokforlag. ISBN 82-590-0091-1.
- friidrett.no: Årsstatistikk menn 1984
- friidrett.no: Årsstatistikk kvinner 1984