Medal | Name | Sport | Event | Date |
Gold | Misato Nakamura | Judo | Women's 52 kg | 20 September |
Gold | Hiroyuki Akimoto | Judo | Men's 73 kg | 21 September |
Gold | Anzu Yamamoto | Judo | Women's 57 kg | 21 September |
Gold | Kosuke Hagino | Swimming | Men's 200 metre freestyle | 21 September |
Gold | Daiya Seto | Swimming | Men's 200 metre butterfly | 21 September |
Gold | Ryosuke Irie | Swimming | Men's 100 metre backstroke | 21 September |
Gold | Tomomasa Hasegawa Yuya Kamoto Yusuke Saito Shotaro Shirai Kazuyuki Takeda Masayoshi Yamamoto | Gymnastics | Men's artistic team | 21 September |
Gold | Yuya Yoshida | Judo | Men's 90 kg | 22 September |
Gold | Takeshi Ojitani | Judo | Men's +100 kg | 22 September |
Gold | Kosuke Hagino | Swimming | Men's 200 metre individual medley | 22 September |
Gold | Junya Koga | Swimming | Men's 50 metre backstroke | 22 September |
Gold | Yuki Kobori Kosuke Hagino Daiya Seto Takeshi Matsuda | Swimming | Men's 4 × 200 metre freestyle relay | 22 September |
Gold | Kanako Watanabe | Swimming | Women's 200 metre breaststroke | 22 September |
Gold | Eiya Hashimoto | Cycling | Men's omnium | 23 September |
Gold | Yuya Kamoto | Gymnastics | Men's artistic individual all-around | 23 September |
Gold | Misato Nakamura Emi Yamagishi Anzu Yamamoto Kana Abe Chizuru Arai Nami Inamori Mami Umeki | Judo | Women's team | 23 September |
Gold | Kosuke Hagino | Swimming | Men's 400 metre individual medley | 24 September |
Gold | Seiichiro Nakagawa | Cycling | Men's sprint | 24 September |
Gold | Masayoshi Yamamoto | Gymnastics | Men's pommel horse | 24 September |
Gold | Takahiro Suda Hideki Omoto | Rowing | Men's lightweight double sculls | 24 September |
Gold | Ryosuke Irie | Swimming | Men's 200 metre backstroke | 25 September |
Gold | Satomi Suzuki | Swimming | Women's 50 metre breaststroke | 25 September |
Gold | Shiho Sakai Kanako Watanabe Natsumi Hoshi Miki Uchida | Swimming | Women's 4 × 100 metre medley relay | 25 September |
Gold | Toshihiko Takahashi Yoshinao Masatoki | Bowling | Men's doubles | 25 September |
Gold | Kenta Chida Daiki Fujino Ryo Miyake Yuki Ota | Fencing | Men's team foil | 25 September |
Gold | Yuya Kamoto | Gymnastics | Men's parallel bars | 25 September |
Gold | Yuichi Hosoda | Triathlon | Men's individual | 25 September |
Gold | Ai Ueda | Triathlon | Women's individual | 25 September |
Gold | Sayaka Akase | Swimming | Women's 200 metre backstroke | 26 September |
Gold | Yuka Sato Hirokatsu Tayama Ai Ueda Yuichi Hosoda | Triathlon | Mixed relay | 26 September |
Gold | Eri Tosaka | Wrestling | Women's freestyle 48 kg | 27 September |
Gold | Rio Watari | Wrestling | Women's freestyle 63 kg | 27 September |
Gold | Tomoyuki Sasaki Shogo Wada Shusaku Asato | Bowling | Men's trios | 28 September |
Gold | Saori Yoshida | Wrestling | Women's freestyle 55 kg | 28 September |
Gold | Momotaro Matsushita Hiroki Fujishima | Canoeing | Men's K-2 200 metres | 29 September |
Gold | Yoshihito Nishioka | Tennis | Men's singles | 30 September |
Gold | Kohei Hasegawa | Wrestling | Men's Greco-Roman 59 kg | 30 September |
Gold | Keisuke Ushiro | Athletics | Men's decathlon | 1 October |
Gold | Takayuki Tanii | Athletics | Men's 50 kilometres walk | 1 October |
Gold | Yuzo Kanemaru Kenji Fujimitsu Shōta Iizuka Nobuya Kato | Athletics | Men's 4 × 400 metres relay | 2 October |
Gold | Takuya Haneda | Canoeing | Men's slalom C-1 | 2 October |
Gold | Kazuya Adachi | Canoeing | Men's slalom K-1 | 2 October |
Gold | Hiroto Shinohara | Karate | Men's kumite 67 kg | 2 October |
Gold | Kiyou Shimizu | Karate | Women's individual kata | 2 October |
Gold | | Rugby sevens | Men's tournament | 2 October |
Gold | | Softball | Women's tournament | 2 October |
Gold | Ryutaro Araga | Karate | Men's kumite 84 kg | 4 October |
Silver | Mayumi Okunishi Kazuki Sado Tomoko Nakamura Shingo Hayashi | Equestrian | Team dressage | 20 September |
Silver | Tomofumi Takajo | Judo | Men's 66 kg | 20 September |
Silver | Emi Yamagishi | Judo | Women's 48 kg | 20 September |
Silver | Chizuru Arai | Judo | Women's 70 kg | 20 September |
Silver | Yukiko Inui Hikaru Kazumori Risako Mitsui | Synchronized swimming | Women's duet | 20 September |
Silver | Kenta Hirai | Swimming | Men's 200 metre butterfly | 21 September |
Silver | Kanako Watanabe | Swimming | Women's 100 metre breaststroke | 21 September |
Silver | Miki Uchida Misaki Yamaguchi Kanako Watanabe Yayoi Matsumoto | Swimming | Women's 4 × 100 metre freestyle relay | 21 September |
Silver | Nami Inamori | Judo | Women's +78 kg | 22 September |
Silver | Hiromasa Fujimori | Swimming | Men's 200 metre individual medley | 22 September |
Silver | Ryosuke Irie | Swimming | Men's 50 metre backstroke | 22 September |
Silver | Rie Kaneto | Swimming | Women's 200 metre breaststroke | 22 September |
Silver | | Synchronized swimming | Women's team | 22 September |
Silver | Shinri Shioura | Swimming | Men's 50 metre freestyle | 23 September |
Silver | Kosuke Hagino | Swimming | Men's 400 metre freestyle | 23 September |
Silver | Kazuki Kohinata | Swimming | Men's 200 metre breaststroke | 23 September |
Silver | Sakiko Shimizu | Swimming | Women's 400 metre individual medley | 23 September |
Silver | Chihiro Igarashi Yasuko Miyamoto Yayoi Matsumoto Aya Takano | Swimming | Women's 4 × 200 metre freestyle relay | 23 September |
Silver | Kazuyasu Minobe Keisuke Sakamoto Masaru Yamada | Fencing | Men's team épée | 23 September |
Silver | Masayoshi Yamamoto | Gymnastics | Men's artistic individual all-around | 23 September |
Silver | Yukie Nakayama | Shooting | Women's trap | 23 September |
Silver | | Synchronized swimming | Women's combination | 23 September |
Silver | Yasuhiro Koseki | Swimming | Men's 100 metre breaststroke | 24 September |
Silver | Shinri Shioura Rammaru Harada Takuro Fujii Katsumi Nakamura | Swimming | Men's 4 × 100 metre freestyle relay | 24 September |
Silver | Chihiro Igarashi | Swimming | Women's 200 metre freestyle | 24 September |
Silver | Natsumi Hoshi | Swimming | Women's 200 metre butterfly | 24 September |
Silver | Tomoyuki Kawabata | Cycling | Men's sprint | 24 September |
Silver | Kazuyuki Takeda | Gymnastics | Men's rings | 24 September |
Silver | - Rikako Miura
- Midori Sugiyama
- Saki Ogawa
- Shino Magariyama
- Moe Nakata
- Ayaka Takahashi
- Yumi Nakano
- Misa Shiga
- Yumi Kojo
- Tsubasa Mori
- Erina Kakiichi
- Mitsuki Hashiguchi
- Yuko Umeda
| Water polo | Women's tournament | 24 September |
Silver | Shinri Shioura | Swimming | Men's 100 metre freestyle | 25 September |
Silver | Tomoyuki Sasaki Daisuke Yoshida | Bowling | Men's doubles | 25 September |
Silver | Kazunari Watanabe | Cycling | Men's keirin | 25 September |
Silver | Yusuke Saito | Gymnastics | Men's horizontal bar | 25 September |
Silver | - Yu Kataoka
- Yusuke Imai
- Sumito Nakamura
- Baku Hiraki
- Mitsuo Nishimura
- Kiyotaka Ito
- Masato Kobayashi
- Kenta Tadachi
- Hiroki Sasano
| Rowing | Men's eight | 25 September |
Silver | Eri Wakai Asumi Suehiro | Rowing | Women's lightweight double sculls | 25 September |
Silver | Hirokatsu Tayama | Triathlon | Men's individual | 25 September |
Silver | Juri Ide | Triathlon | Women's individual | 25 September |
Silver | Kohei Yamamoto | Swimming | Men's 1500 metre freestyle | 26 September |
Silver | Yasuhiro Koseki | Swimming | Men's 50 metre breaststroke | 26 September |
Silver | Ryosuke Irie Yasuhiro Koseki Hirofumi Ikebata Shinri Shioura | Swimming | Men's 4 × 100 metre medley relay | 26 September |
Silver | Miki Uchida | Swimming | Women's 50 metre freestyle | 26 September |
Silver | Kanako Watanabe | Swimming | Women's 200 metre individual medley | 26 September |
Silver | Tae Sato Takanori Kusunoki Ryuzo Kitajima Toshiyuki Tanaka | Equestrian | Team eventing | 26 September |
Silver | Misaki Matsutomo Ayaka Takahashi | Badminton | Women's doubles | 27 September |
Silver | Yusuke Suzuki | Athletics | Men's 20 kilometres walk | 28 September |
Silver | Daichi Sawano | Athletics | Men's pole vault | 28 September |
Silver | Chisato Fukushima | Athletics | Women's 100 metres | 28 September |
Silver | Naoya Sakamoto | Canoeing | Men's C-1 200 metres | 29 September |
Silver | Tomomi Abiko | Athletics | Women's pole vault | 30 September |
Silver | Satoshi Hirao | Equestrian | Individual jumping | 30 September |
Silver | Ibuki Koizumi Kotaro Matsuo | Sailing | Men's 420 | 30 September |
Silver | Kazuto Doi Kimihiko Imamura | Sailing | Men's 470 | 30 September |
Silver | Manami Doi | Sailing | Laser Radial | 30 September |
Silver | Ai Fukuhara Miu Hirano Sayaka Hirano Kasumi Ishikawa Misako Wakamiya | Table tennis | Women's team | 30 September |
Silver | Tsukasa Tsurumaki | Wrestling | Men's Greco-Roman 80 kg | 30 September |
Silver | Takayuki Kishimoto | Athletics | Men's 400 metres hurdles | 1 October |
Silver | Satomi Kubokura | Athletics | Women's 400 metres hurdles | 1 October |
Silver | | Football | Women's tournament | 1 October |
Silver | Masahiro Sampei | Cycling | Men's BMX race | 1 October |
Silver | | Handball | Women's tournament | 1 October |
Silver | Mayu Hamada | Taekwondo | Women's 57 kg | 1 October |
Silver | | Water polo | Men's tournament | 1 October |
Silver | Ryūtarō Matsumoto | Wrestling | Men's Greco-Roman 66 kg | 1 October |
Silver | Takehiro Kanakubo | Wrestling | Men's Greco-Roman 75 kg | 1 October |
Silver | Suguru Osako | Athletics | Men's 10,000 metres | 2 October |
Silver | Ryohei Arai | Athletics | Men's javelin throw | 2 October |
Silver | Ryoko Kizaki | Athletics | Women's marathon | 2 October |
Silver | Ryota Yamagata Shōta Iizuka Shinji Takahira Kei Takase | Athletics | Men's 4 × 100 metres relay | 2 October |
Silver | Seika Aoyama Nanako Matsumoto Kana Ichikawa Asami Chiba | Athletics | Women's 4 × 400 metres relay | 2 October |
Silver | Atsuko Itani Narumi Kurosu Rena Shimazu Shino Yamanaka | Modern pentathlon | Women's team | 2 October |
Silver | | Rugby sevens | Women's tournament | 2 October |
Silver | Kohei Matsumura | Athletics | Men's marathon | 3 October |
Silver | Shinya Fujii Shohei Iwamoto Tomoya Miguchi Yuzuru Okubo | Modern pentathlon | Men's team | 3 October |
Silver | | Volleyball | Men's tournament | 3 October |
Silver | Hideyoshi Kagawa | Karate | Men's kumite +84 kg | 4 October |
Silver | Takuya Katsura Koji Kobayashi Koichi Nagae Keiya Nakamoto Hidenori Shinohara | Soft tennis | Men's team | 4 October |
Silver | Nao Kobayashi Kana Morihara Nao Morita Ayaka Oba Hikaru Yamashita | Soft tennis | Women's team | 4 October |
Bronze | Tomoyuki Kawabata Kazunari Watanabe Seiichiro Nakagawa | Cycling | Men's team sprint | 20 September |
Bronze | Toru Shishime | Judo | Men's 60 kg | 20 September |
Bronze | Daisuke Ichikizaki | Wushu | Men's changquan | 20 September |
Bronze | Keita Nagashima | Judo | Men's 81 kg | 21 September |
Bronze | Kana Abe | Judo | Women's 63 kg | 21 September |
Bronze | Kosuke Hagino | Swimming | Men's 100 metre backstroke | 21 September |
Bronze | Chihiro Igarashi | Swimming | Women's 400 metre freestyle | 21 September |
Bronze | Shogo Ichimaru Kazushige Kuboki Eiya Hashimoto Ryo Chikatani | Cycling | Men's team pursuit | 21 September |
Bronze | Mami Umeki | Judo | Women's 78 kg | 22 September |
Bronze | Miki Uchida | Swimming | Women's 100 metre freestyle | 22 September |
Bronze | | Badminton | Women's team | 22 September |
Bronze | Yuki Ota | Fencing | Men's individual foil | 22 September |
Bronze | Minami Honda Azumi Ishikura Mizuho Nagai Akiho Sato Yuriko Yamamoto Sakura Yumoto | Gymnastics | Women's artistic team | 22 September |
Bronze | Susumu Teramoto Seiya Takano Takeshi Terashima | Sepak takraw | Men's double regu | 22 September |
Bronze | Yukie Sato Sawa Aoki Chiharu Yano | Sepak takraw | Women's double regu | 22 September |
Bronze | Ai Uchida | Wushu | Women's taijiquan | 22 September |
Bronze | Tomofumi Takajo Toru Shishime Hiroyuki Akimoto Keita Nagashima Yuya Yoshida Yusuke Kumashiro Takeshi Ojitani | Judo | Men's team | 23 September |
Bronze | Kenta Ito | Swimming | Men's 50 metre freestyle | 23 September |
Bronze | Yasuhiro Koseki | Swimming | Men's 200 metre breaststroke | 23 September |
Bronze | Miyuki Takemura | Swimming | Women's 50 metre backstroke | 23 September |
Bronze | Daiya Seto | Swimming | Men's 400 metre individual medley | 24 September |
Bronze | Hirofumi Ikebata | Swimming | Men's 100 metre butterfly | 24 September |
Bronze | Miyu Nakano | Swimming | Women's 200 metre butterfly | 24 September |
Bronze | Karin Miyawaki Shiho Nishioka Haruka Yanaoka | Fencing | Women's team foil | 24 September |
Bronze | Yuya Kamoto | Gymnastics | Men's floor | 24 September |
Bronze | Tatsuma Ito Yoshihito Nishioka Yūichi Sugita Yasutaka Uchiyama | Tennis | Men's team | 24 September |
Bronze | Misa Eguchi Eri Hozumi Risa Ozaki | Tennis | Women's team | 24 September |
Bronze | Kosuke Hagino | Swimming | Men's 200 metre backstroke | 25 September |
Bronze | Rammaru Harada | Swimming | Men's 100 metre freestyle | 25 September |
Bronze | Asami Chida | Swimming | Women's 800 metre freestyle | 25 September |
Bronze | Rie Ohashi Ayaka Shimookawa Ayumi Yamada | Fencing | Women's team épée | 25 September |
Bronze | Masayoshi Yamamoto | Gymnastics | Men's horizontal bar | 25 September |
Bronze | Miho Teramura | Swimming | Women's 200 metre individual medley | 26 September |
Bronze | Yasuhiro Ueyama | Gymnastics | Men's trampoline | 26 September |
Bronze | Ayano Kishi | Gymnastics | Women's trampoline | 26 September |
Bronze | Takayuki Matsumoto Midori Yajima Toshikazu Yamashita | Shooting | Men's 50 metre rifle three positions team | 27 September |
Bronze | Takafumi Kojima | Wrestling | Men's freestyle 70 kg | 27 September |
Bronze | Kei Takase | Athletics | Men's 100 metres | 28 September |
Bronze | Ren Hayakawa Yuki Hayashi Kaori Kawanaka | Archery | Women's team recurve | 28 September |
Bronze | | Baseball | Men's tournament | 28 September |
Bronze | Satoshi Hirao Takashi Utsunomiya Tadahiro Hayashi Taizo Sugitani | Equestrian | Team jumping | 28 September |
Bronze | Seiji Komatsu | Canoeing | Men's K-1 200 metres | 29 September |
Bronze | Asumi Omura Shiho Kakizaki | Canoeing | Women's K-2 500 metres | 29 September |
Bronze | Yuichi Sugita Shuko Aoyama | Tennis | Mixed doubles | 29 September |
Bronze | Noriyuki Takatsuka | Wrestling | Men's freestyle 61 kg | 29 September |
Bronze | Nobuyoshi Arakida | Wrestling | Men's freestyle 125 kg | 29 September |
Bronze | Kohei Yamamoto | Cycling | Men's cross-country | 30 September |
Bronze | Yukari Nakagome | Cycling | Women's cross-country | 30 September |
Bronze | Taizo Sugitani | Equestrian | Individual jumping | 30 September |
Bronze | Seiya Kishikawa Kenta Matsudaira Jun Mizutani Yuto Muramatsu Koki Niwa | Table tennis | Men's team | 30 September |
Bronze | Yūichi Sugita | Tennis | Men's singles | 30 September |
Bronze | Eri Hozumi | Tennis | Women's singles | 30 September |
Bronze | Misa Eguchi | Tennis | Women's singles | 30 September |
Bronze | Norikatsu Saikawa | Wrestling | Men's Greco-Roman 98 kg | 30 September |
Bronze | Akihiko Nakamura | Athletics | Men's decathlon | 1 October |
Bronze | Chisato Fukushima | Athletics | Women's 200 metres | 1 October |
Bronze | Ayako Kimura | Athletics | Women's 100 metres hurdles | 1 October |
Bronze | Wataru Sakamoto Daichi Wada Nobuyuki Imai Yasuhiro Okamoto | Sailing | Match racing | 1 October |
Bronze | Ayumi Hagiwara | Athletics | Women's 10,000 metres | 2 October |
Bronze | Anna Fujimori Kana Ichikawa Masumi Aoki Chisato Fukushima | Athletics | Women's 4 × 100 metres relay | 2 October |
Bronze | | Basketball | Women's tournament | 2 October |
Bronze | Shota Hayashida | Boxing | Men's 52 kg | 2 October |
Bronze | Satoshi Shimizu | Boxing | Men's 60 kg | 2 October |
Bronze | Masatsugu Kawachi | Boxing | Men's 64 kg | 2 October |
Bronze | Aki Yazawa | Canoeing | Women's slalom K-1 | 2 October |
Bronze | Sho Sakai | Diving | Men's 3 metre springboard | 2 October |
Bronze | Issei Shimbaba | Karate | Men's individual kata | 2 October |
Bronze | Ayumi Uekusa | Karate | Women's kumite +68 kg | 2 October |
Bronze | Nao Morita Hikaru Yamashita | Soft tennis | Women's doubles | 2 October |
Bronze | Yuki Kawauchi | Athletics | Men's marathon | 3 October |
Bronze | | Basketball | Men's tournament | 3 October |
Bronze | Miki Kobayashi | Karate | Women's kumite 55 kg | 3 October |
Bronze | Shohei Iwamoto | Modern pentathlon | Men's individual | 3 October |
Bronze | Koki Niwa Kenta Matsudaira | Table tennis | Men's doubles | 3 October |
Bronze | Seiya Kishikawa Ai Fukuhara | Table tennis | Mixed doubles | 3 October |
Bronze | Yuma Yamada | Taekwondo | Men's 58 kg | 3 October |