2005 FIFA World Youth Championship
Wereldkampioenschap voetbal onder 20 - 2005 | |
---|---|
Tournament details | |
Host country | Netherlands |
Dates | 10 June – 2 July |
Teams | 24 (from 6 confederations) |
Venue(s) | 6 (in 6 host cities) |
Final positions | |
Champions | Argentina (5th title) |
Runners-up | Nigeria |
Third place | Brazil |
Fourth place | Morocco |
Tournament statistics | |
Matches played | 52 |
Goals scored | 143 (2.75 per match) |
Attendance | 502,698 (9,667 per match) |
Top scorer(s) | Lionel Messi (6 goals) |
Best player(s) | Lionel Messi |
Fair play award | Colombia |
← 2003 2007 → |
International football competition
The 2005 FIFA World Youth Championship was the 15th edition of the FIFA World Youth Championship. It took place in the Netherlands between 10 June and 2 July 2005.
Venues
Doetinchem | Emmen | Enschede |
---|---|---|
De Vijverberg | Univé Stadion | Arke Stadion |
Capacity: 12,600 | Capacity: 8,600 | Capacity: 13,250 |
51°57′20.8″N 06°18′35.3″E / 51.955778°N 6.309806°E / 51.955778; 6.309806 (De Vijverberg) | 52°46′28.9″N 06°56′44.8″E / 52.774694°N 6.945778°E / 52.774694; 6.945778 (Univé Stadion) | 52°14′11.6″N 06°50′16.2″E / 52.236556°N 6.837833°E / 52.236556; 6.837833 (Arke Stadion) |
Kerkrade | Tilburg | Utrecht |
Parkstad Limburg Stadion | Willem II Stadion | Stadion Galgenwaard |
Capacity: 19,979 | Capacity: 14,637 | Capacity: 24,500 |
50°51′25.4″N 06°00′21.0″E / 50.857056°N 6.005833°E / 50.857056; 6.005833 (Parkstad Limburg Stadion) | 51°32′33.6″N 05°04′00.5″E / 51.542667°N 5.066806°E / 51.542667; 5.066806 (Willem II Stadion) | 52°04′42.1″N 05°08′45.0″E / 52.078361°N 5.145833°E / 52.078361; 5.145833 (Stadion Galgenwaard) |
Qualification
The following 24 teams qualified for the 2005 FIFA World Youth Championship. Host country the Netherlands did not have to qualify for the tournament.
Confederation | Qualifying Tournament | Qualifier(s) |
---|---|---|
AFC (Asia) | 2004 AFC Youth Championship | China Japan South Korea Syria |
CAF (Africa) | 2005 African Youth Championship | Benin1 Egypt Morocco Nigeria |
CONCACAF (North, Central America and Caribbean) | 2005 CONCACAF U-20 Tournament | Canada Honduras Panama United States |
CONMEBOL (South America) | 2005 South American Youth Championship | Argentina Brazil Chile Colombia |
OFC (Oceania) | 2005 OFC U-20 Championship | Australia |
UEFA (Europe) | Host nation | Netherlands |
2004 UEFA Under-19 Championship | Germany Italy Spain Switzerland1 Turkey Ukraine |
- 1.^ Teams that made their debut.
Sponsorship
FIFA partners
National supporters
Match officials
Confederation | Referee | Assistants |
---|---|---|
AFC | Khalil Al Ghamdi (Saudi Arabia) | Fatih Arabati (Jordan) Eisa Ghuloum (United Arab Emirates) |
Kwon Jong-chul (South Korea) | Kim Dae-Young (South Korea) Liu Tiejun (China) | |
CAF | Coffi Codjia (Benin) | Aboudou Aderodjou (Benin) Célestin Ntagungira (Rwanda) |
Essam Abd El Fatah (Egypt) | Beshr Rashwan (Egypt) Luleseged Begashaw (Ethiopia) | |
CONCACAF | Rodolfo Sibrian (El Salvador) | Carlos Pastrana (Honduras) Reynaldo Salinas (Honduras) |
Benito Archundia (Mexico) | José Ramírez (Mexico) Pedro Rebollar (Mexico) | |
CONMEBOL | Horacio Elizondo (Argentina) | Darío García (Argentina) Rodolfo Otero (Argentina) |
Óscar Ruiz (Colombia) | Eduardo Botero (Colombia) Fernando Tamayo (Ecuador) | |
Jorge Larrionda (Uruguay) | Walter Rial (Uruguay) Pablo Fandiño (Uruguay) | |
OFC | Mark Shield (Australia) | Nathan Gibson (Australia) Ben Wilson (Australia) |
UEFA | Claus Bo Larsen (Denmark) | Bill Hansen (Denmark) Anders Norrestrand (Denmark) |
Terje Hauge (Norway) | Steinar Holvik (Norway) Ole Hermann Borgan (Norway) | |
Luis Medina Cantalejo (Spain) | Victoriano Giráldez Carrasco (Spain) Pedro Medina Hernández (Spain) | |
Massimo Busacca (Switzerland) | Matthias Arnet (Switzerland) Franceso Buragina (Switzerland) | |
Reserve | Eric Braamhaar (Netherlands) |
Squads
For a list of all squads that played in the final tournament, see 2005 FIFA World Youth Championship squads.
Group stages
The 24 teams were split into six groups of four teams. Six group winners, six second-place finishers and the four best third-place finishers qualify for the knockout round.
Group A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Group stage result |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Netherlands (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 9 | Advance to knockout stage |
2 | Japan | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | −1 | 2 | |
3 | Benin | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | −1 | 2 | |
4 | Australia | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 5 | −3 | 2 |
Source: [citation needed]
(H) Hosts
(H) Hosts
Benin | 1–1 | Australia |
---|---|---|
Omotoyossi 32' | (Report) | Ward 59' |
Netherlands | 2–1 | Japan |
---|---|---|
Afellay 7' Babel 18' | (Report) | Hirayama 68' |
Australia | 0–3 | Netherlands |
---|---|---|
(Report) | Maduro 20' Emanuelson 46' Kruys 74' |
Netherlands | 1–0 | Benin |
---|---|---|
Maduro 45+2' | (Report) |
Group B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Group stage result |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | China | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 4 | +5 | 9 | Advance to knockout stage |
2 | Ukraine | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 6 | +1 | 4 | |
3 | Turkey | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | |
4 | Panama | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 8 | −6 | 0 |
Source: [citation needed]
Turkey | 1–2 | China |
---|---|---|
Güleç 84' | (Report) | Tan Wangsong 22' Zhao Xuri 90+5' |
China | 4–1 | Panama |
---|---|---|
Zhou Haibin 6' Gao Lin 40' Hao Junmin 51' Lu Lin 78' | (Report) | Venegas 37' |
Group C
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Group stage result |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spain | 3 | 3 | 0 | 0 | 13 | 1 | +12 | 9 | Advance to knockout stage |
2 | Morocco | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 6 | |
3 | Chile | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 8 | −1 | 3 | |
4 | Honduras | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 15 | −15 | 0 |
Source: [citation needed]
Honduras | 0–7 | Chile |
---|---|---|
(Report) | Parada 11', 71' Fuenzalida 30', 53' Fernández 67' Jara 69' Morales 77' |
Group D
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Group stage result |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | United States | 3 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 7 | Advance to knockout stage |
2 | Argentina | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 6 | |
3 | Germany | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | +1 | 4 | |
4 | Egypt | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 | −5 | 0 |
Source: [citation needed]
Argentina | 0–1 | United States |
---|---|---|
(Report) | Barrett 39' |
United States | 0–0 | Germany |
---|---|---|
(Report) |
United States | 1–0 | Egypt |
---|---|---|
Peterson 56' | (Report) |
Group E
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Group stage result |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Colombia | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 9 | Advance to knockout stage |
2 | Syria | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4 | |
3 | Italy | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 3 | |
4 | Canada | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | −5 | 1 |
Source: [citation needed]
Italy | 1–2 | Syria |
---|---|---|
Coda 69' | (Report) | Al Hussain 37' Al Hamawi 73' |
Group F
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Group stage result |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brazil | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 7 | Advance to knockout stage |
2 | Nigeria | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 4 | |
3 | South Korea | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | −2 | 3 | |
4 | Switzerland | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | −3 | 3 |
Source: [citation needed]
South Korea | 1–2 | Switzerland |
---|---|---|
Shin Young-rok 25' | (Report) | Antić 28' Vonlanthen 33' |
Switzerland | 0–1 | Brazil |
---|---|---|
(Report) | Gladstone 14' |
Nigeria | 1–2 | South Korea |
---|---|---|
Abwo 18' | (Report) | Park Chu-young 89' Baek Ji-hoon 90+2' |
Brazil | 2–0 | South Korea |
---|---|---|
Renato 9' Sóbis 57' | (Report) |
Nigeria | 3–0 | Switzerland |
---|---|---|
Ogbuke 49' Mikel 59' (pen.) Promise 85' | (Report) |
Ranking of third-placed teams
Pos | Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Result |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | D | Germany | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | +1 | 4 | Advance to knockout stage |
2 | B | Turkey | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | |
3 | E | Italy | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 3 | |
4 | C | Chile | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 8 | −1 | 3 | |
5 | F | South Korea | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | −2 | 3 | |
6 | A | Benin | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | −1 | 2 |
Source: [citation needed]
Knockout stages
Bracket
Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Final | |||||||||||
21 June | ||||||||||||||
China | 2 | |||||||||||||
24 June | ||||||||||||||
Germany | 3 | |||||||||||||
Germany | 1 | |||||||||||||
21 June | ||||||||||||||
Brazil (aet) | 2 | |||||||||||||
Brazil | 1 | |||||||||||||
28 June | ||||||||||||||
Syria | 0 | |||||||||||||
Brazil | 1 | |||||||||||||
22 June | ||||||||||||||
Argentina | 2 | |||||||||||||
Colombia | 1 | |||||||||||||
25 June | ||||||||||||||
Argentina | 2 | |||||||||||||
Argentina | 3 | |||||||||||||
22 June | ||||||||||||||
Spain | 1 | |||||||||||||
Spain | 3 | |||||||||||||
2 July | ||||||||||||||
Turkey | 0 | |||||||||||||
Argentina | 2 | |||||||||||||
21 June | ||||||||||||||
Nigeria | 1 | |||||||||||||
Morocco | 1 | |||||||||||||
24 June | ||||||||||||||
Japan | 0 | |||||||||||||
Morocco (pen.) | 2 (4) | |||||||||||||
21 June | ||||||||||||||
Italy | 2 (2) | |||||||||||||
United States | 1 | |||||||||||||
28 June | ||||||||||||||
Italy | 3 | |||||||||||||
Morocco | 0 | |||||||||||||
22 June | ||||||||||||||
Nigeria | 3 | Third place | ||||||||||||
Nigeria | 1 | |||||||||||||
25 June | 2 July | |||||||||||||
Ukraine | 0 | |||||||||||||
Nigeria (pen.) | 1 (10) | Brazil | 2 | |||||||||||
22 June | ||||||||||||||
Netherlands | 1 (9) | Morocco | 1 | |||||||||||
Netherlands | 3 | |||||||||||||
Chile | 0 | |||||||||||||
Round of 16
Netherlands | 3–0 | Chile |
---|---|---|
Babel 3' Owusu-Abeyie 73' John 80' | (Report) |
Quarter-finals
Morocco | 2–2 (a.e.t.) | Italy |
---|---|---|
El-Zhar 26' Battagia 93' (o.g.) | (Report) | Canini 74' Pellè 112' |
Penalties | ||
Rabeh Doulyazal Iajour El-Amrani El-Zhar | 4–2 | Galloppa Agnelli Pellè Carotti |
Nigeria | 1–1 (a.e.t.) | Netherlands |
---|---|---|
Owoeri 1' | (Report) | Vlaar 46' |
Penalties | ||
Taiwo Sambo Adefemi Atulewa Promise Adedeji Mikel Apam Kaita Adeleye Vanzekin Taiwo | 10–9 | John Babel Vlaar Kruys Maduro Zuiverloon Drost Vincken Otten Tiendalli Vermeer John |
Semi-finals
Third place play-off
Final
Team details | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Winners
2005 FIFA World Youth champions |
---|
Argentina Fifth title |
Goalscorers
- 6 goals
- 5 goals
- 4 goals
- 3 goals
- Pablo Zabaleta
- Chen Tao
- Mouhcine Iajour
- Chinedu Ogbuke
- 2 goals
- 1 goal
- Julio Barroso
- Neri Cardozo
- Gustavo Oberman
- Ryan Townsend
- Nick Ward
- Abou Maiga
- Razak Omotoyossi
- Diego Tardelli
- Edcarlos
- Gladstone
- Fábio Santos
- Rafael Sobis
- Marcel de Jong
- Jaime Peters
- Matías Fernández
- Gonzalo Jara
- Pedro Morales
- Cui Peng
- Hao Junmin
- Gao Lin
- Lu Lin
- Tan Wangsong
- Zhao Xuri
- Zhou Haibin
- Zhu Ting
- Harrison Otálvaro
- Wason Rentería
- Hugo Rodallega
- Christian Gentner
- Alexander Huber
- Michele Canini
- Andrea Coda
- Raffaele De Martino
- Sota Hirayama
- Shunsuke Maeda
- Koki Mizuno
- Abdessalam Benjelloun
- Adil Chihi
- Reda Doulyazal
- Nabil El Zhar
- Quincy Owusu-Abeyie
- Ibrahim Afellay
- Urby Emanuelson
- Collins John
- Rick Kruys
- Ron Vlaar
- David Abwo
- Olubayo Adefemi
- Isaac Promise
- Mikel John Obi
- John Owoeri
- Jose Venegas
- Baek Ji-hoon
- Park Chu-young
- Shin Young-rok
- Jonathan Soriano
- Francisco Molinero
- Víctor
- Alberto Zapater
- Goran Antić
- Johan Vonlanthen
- Majed Al Haj
- Mohamad Al Hamawi
- Abdelrazaq Al Hussain
- Maxym Feschuk
- Dmytro Vorobei
- Chad Barrett
- Hunter Freeman
- Jacob Peterson
Awards
Golden Shoe | Golden Ball | FIFA Fair Play Award |
---|---|---|
Lionel Messi | Lionel Messi | Colombia |
Final ranking
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Final result |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Argentina | 7 | 6 | 0 | 1 | 12 | 5 | +7 | 18 | Champions |
2 | Nigeria | 7 | 3 | 2 | 2 | 10 | 5 | +5 | 11 | Runners-up |
3 | Brazil | 7 | 5 | 1 | 1 | 9 | 4 | +5 | 16 | Third place |
4 | Morocco | 7 | 3 | 1 | 3 | 11 | 10 | +1 | 10 | Fourth place |
5 | Netherlands (H) | 5 | 4 | 1 | 0 | 10 | 2 | +8 | 13 | Eliminated in Quarter-finals |
6 | Spain | 5 | 4 | 0 | 1 | 17 | 4 | +13 | 12 | |
7 | Italy | 5 | 2 | 1 | 2 | 10 | 8 | +2 | 7 | |
8 | Germany | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 5 | +1 | 7 | |
9 | Colombia | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 9 | Eliminated in Round of 16 |
10 | China | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 7 | +4 | 9 | |
11 | United States | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 7 | |
12 | Ukraine | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 4 | |
13 | Syria | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | −2 | 4 | |
14 | Turkey | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 7 | −3 | 4 | |
15 | Chile | 4 | 1 | 0 | 3 | 7 | 11 | −4 | 3 | |
16 | Japan | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 5 | −2 | 2 | |
17 | South Korea | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | −2 | 3 | Eliminated in Group stage |
18 | Switzerland | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | −3 | 3 | |
19 | Benin | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | −1 | 2 | |
20 | Australia | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 5 | −3 | 2 | |
21 | Canada | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | −5 | 1 | |
22 | Egypt | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 | −5 | 0 | |
23 | Panama | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 8 | −6 | 0 | |
24 | Honduras | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 15 | −15 | 0 |
Source: rsssf.com
(H) Hosts
(H) Hosts
External links
- FIFA World Youth Championship Netherlands 2005 Archived 2019-08-21 at the Wayback Machine, FIFA.com
- RSSSF > FIFA World Youth Championship > 2005
- FIFA Technical Report
- v
- t
- e
- Tunisia 1977
- Japan 1979
- Australia 1981
- Mexico 1983
- Soviet Union 1985
- Chile 1987
- Saudi Arabia 1989
- Portugal 1991
- Australia 1993
- Qatar 1995
- Malaysia 1997
- Nigeria 1999
- Argentina 2001
- United Arab Emirates 2003
- Netherlands 2005
- Canada 2007
- Egypt 2009
- Colombia 2011
- Turkey 2013
- New Zealand 2015
- South Korea 2017
- Poland 2019
Indonesia 2021- Argentina 2023
- Chile 2025